המקרה של: בל והעכביש/היפה והחיה/סיפורה של בל (לבחירתכם…)

מאת: ד"ר שרון גונן – רופאה וטרינרית, מרכז וטרינרי רפואי כפר יונה

בל היא גורת קאנה קורסו יפהפיה בת 6 חודשים שהגיעה למרפאה בכפר יונה עם תלונה של הימנעות מקימה והליכה, חוסר תאבון ונפיחות קלה בעור הבטן.

במרפאה בל נראתה מדוכאת ועצובה אך בדיקות הדם שלה היו תקינות לחלוטין. בבדיקת הבטן נראה אזור קטן בצקתי ונפוח ללא ממצאים נוספים כמו קוץ או פצע והועלה חשד לעקיצה מחרק כלשהו.

כאשר הבצקת במקום החריפה והחלו להופיע בעור אזורים של רקמה כהה הועלה החשד הסביר כי בל נעקצה מעכביש ששן חום (ארסן חום) – יש המכנים אותו גם שישן חום.

מקור התמונה: ויקיפדיה

האם יש עכבישים מסוכנים בארץ?

כן, יש! ששן חום הינו עכביש ארסי – לא בכדי הוא נקרא גם ארסן חום (אחד מתוך שני המינים המסוכנים בארץ – יחד עם עכביש "האלמנה השחורה") הנפוץ בחצרות הבתים. נשיכתו גורמת לכאב עז ועלולה לגרום לנמק נרחב של הרקמות.

תהליך הטיפול

הבעלים הדואגים של בל הוכנו לתהליך ממושך של טיפול והחלמה במהלכו טופלה בל באנטיביוטיקה למניעת זיהום משני, שיכוך כאבים להקל על הכאב והחלפת חבישות תכופה שנועדה לעודד החלמה של האזור ולמנוע חדירת זיהומים חיצוניים עד להחלמה. הלבשנו את בל בחולצה וגרביים במטרה למנוע ממנה לגרד הפצע בעזרת רגליה האחוריות ולהחמיר הפציעה.

תקופת ההחלמה

במהלך חודש וחצי של ביקורים תכופים להחלפות חבישה והודות לאופייה הנח והסבלני של בל ולהתמדתם ודאגתם של הבעלים, הלך הפצע והצטמצם עד שנותרה צלקת קטנטנה ובל חזרה לאיתנה לחלוטין.

חשוב לציין כי רוב עכבישי ארצנו אינם מזיקים אלא אף מועילים בצמצום מספרם של חרקים עוקצים דוגמת יתושים בסביבתנו. מצורפות תמונות של עכביש ששן חום ממנו מומלץ להיזהר.

אולי יעניין אתכם גם מאמר בנושא של: הפרעת גדילה בכלבים

למידע נוסף – ניתן לייצור קשר עם המרפאה: 073-78-78-703