גור חתולים עם דלקת עיניים: איך מטפלים?

נתקלתם במקרה של דלקת עיניים בגורי חתולים? העיניים של הגור מפרישות מוגלה, או אפילו סגורות בגללה? העיניים עכורות? כדאי לטפל בבעיה במהרה דרך מרפאה וטרינרית, כדי לסיים את סבלו של הגור ולהשיב את ראייתו התקינה.

דלקת עיניים לגורי חתולים היא מחלה נפוצה למדי, למרבה הצער – החתלתולים הרכים טרם הספיקו לפתח מערכת חיסונית חזקה מספיק, ועל כן הינם פגיעים יותר בפני וירוסים וחיידקים. דלקות עיניים לפעמים מופיעות גם אצל חתולים מבוגרים מאוד מאותה סיבה: חולשתה של המערכת החיסונית בגיל בוגר.

ישנם מספר גורמים להימצאות דלקת עיניים בגורי חתולים, עליהם נסביר מיד. לפני כן נדגיש ונאמר:

דלקת עיניים לגורי חתולים מצריכה קביעת תור או ביקור אצל וטרינר. לכל גורם לדלקות עיניים בחתולים יש טיפול משלו, וכדי להבדיל ביניהם ולאבחן ממה נובעת הדלקת דרוש מומחה – וטרינר מקצועי ומיומן, שיידע גם להמליץ על דרך הטיפול המתאימה.

חשוב מאוד לא להזניח מקרים של דלקת עיניים בגורי חתולים: המחלה יכולה להיות מאוד כואבת ומציקה לגור האומלל, חלק מהדלקות מדבקות מאוד לחתולים אחרים, וחלקן יכול להוביל לאיבוד העין והראייה של החתול.

החתול שלכם סובל מדלקת עיניים? פנו אלינו – ד"ר שרון גונן, מרפאה וטרינרית בכפר יונה: 073-78-78-703

דלקת עיניים בחתולים מזיהום הרפס

מכל גורמי דלקות העיניים בחתולים, זיהום בווירוס ההרפס (מסוג FHV-1) הוא השכיח ביותר. הרפס חתולים אינו פוגע רק בעיניים, אלא גם בדרכי הנשימה העליונות, ועלול להתבטא גם בחום, בעייפות, בחוסר תיאבון, בשיעול ובהתעטשות, בכיבים בקרנית וכו'. דלקת זו חייבת להיות מטופלת במהרה כדי להציל את ראייתו של החתול ואת העין – קחו את החתול מהר ככל האפשר אל מרפאה וטרינרית!

ישנם שני סוגי דלקת עיניים בחתול בגלל הרפס: דלקת לחמית (קונג'קטיביטיס) ודלקת קרנית (קרטיטיס).

הטיפול מותאם לחומרת המצב ולסוג הדלקת – למשל, משחות עיניים אנטי ויראליות, לפעמים בשילוב עם משככי כאבים, ואולי גם תרופות לבליעה עם חומצת אמינו. וטרינר יוכל לקבוע האם מדובר בהרפס ובאיזה סוג דלקת ולהורות על דרך טיפול נאותה, כמו גם להדריך אתכם אם צריך וכיצד לנקות את ההפרשות מהעיניים.

הטיפול בדלקת עיניים בחתולים הנובעת מהרפס אינו מסלק את הווירוס מגופו של החתול אלא רק בתסמינים ובבעיות שנגרמו ממנו, תוך שהוא מסייע למערכת החיסונית להילחם בנגיף – אך הווירוס נשאר רדום ולא פעיל בגוף החיה (בדיוק כפי שקורה בנגיפי הרפס של בני אדם). חתול שהינו נשא של הנגיף יכול לחלות שוב בדלקת עיניים בעתיד אם הווירוס יתעורר שוב (בגלל בעיות במערכת החיסון, סטרס וכו').

דלקת עיניים בגורי חתולים כתוצאה מכלמידיה

הרבה פחות שכיח מדלקת עיניים בחתולים מהרפס. חיידק זה גורם דלקות עיניים קשות, כמו גם דלקת בדרכי הנשימה העליונות (לעתים בתוספת לתסמיני דלקת בעין החתול יסבול גם משיעול והפרשות מהאף). הטיפול בדרך כלל יהיה במתן משחת עיניים ולרוב גם בתרופה לבליעה, שתיהן אנטיביוטיות.

גורמים נוספים לדלקות עיניים בחתול

גורמים זיהומיים נוספים העלולים לגרום לדלקות שכאלו הינם וירוס הקלצי וחיידקי מיקופלסמה.

מנעו דלקות עיניים בחתול מבעוד מועד: חסנו את החתול!

כאמור, המערכת החיסונית של גור חתולים הינה עדיין חלשה, ולכן זהו הגיל שבו לרוב מצליחים וירוסים וחיידקים לגרום לדלקות בעיניים ובדרכי הנשימה העליונות ביתר קלות. כדי לחזק את המערכת החיסונית ולמנוע בעיות בעיניים ומחלות ויראליות ונגיפיות ככל האפשר, חשוב לדאוג לחיסון החתלתול החל מגיל 6 שבועות, ולהמשיך בחיסונים השנתיים כנדרש.

במרפאה הווטרינרית של ד"ר שרון גונן, וטרינרית בכפר יונה, ניתנים חיסונים לגורי חתולים וחיסונים שנתיים לחתול, עם אפשרות לתוכנית מנוי מוזלת לחיסונים, לטיפולי רפואה מונעת ולשירותים וטרינרים נוספים.

להזמנת תור לחיסון החתול או לטיפול בדלקות עיניים, חייגו אל ד"ר שרון גונן, וטרינרית בכפר יונה: 073-78-78-703